oktoober 2, 2020

Mis on polüglottide keeleõppe saladus?

Kas tahad teada, mis on polüglottide keeleõppe saladus?

(2 minuti lugemine)

 

Keeleõppe mentor Lýdia Machová, kes ise õpib uue keele selgeks iga kahe aasta tagant avaldab oma TED kõnes saladuse, kuidas see mõnedel inimestel nii kiiresti käib.

 

Ta rõhutab, et polüglotid ei ole imeinimesed, kes on uue keele omandamisel kuidagi eriliselt andekad. Vastupidi, ta toob oma ettekandes näiteid inimestest, kes ei suutnud 10 aastaga tavakoolis ka ühte keelt selgeks saada, rääkimata mitmest, ent kellest tänaseks on samuti saanud polüglotid.
Kogu asja tuum on selles, et keeleõppe protsess tuleb teha enda jaoks nauditavaks! Keeleõpe peab olema fun!
Nii näiteks asus naine ise lugema oma lemmikut Harry Potteri raamatut hispaania keeles, et keelt selgeks saada. Kui alguses vajas ta väga palju sõnaraamatu abi, siis lõpupoole sisuliselt enam mitte.
Selleks, et saksa keelest sotti saada, asus ta vaatama oma lemmikseriaali “Sõbrad” koos saksakeelse pealetõlkega. Esimene kord, kui ta sai saksakeelsest naljast aru, oli tema jaoks eriti magus võit, mis omakorda innustas seda meetodit jätkama.
Täna on ta sarnaseid meetodeid kasutades omandanud juba 8 erinevat keelt!
Lisaks raamatute lugemisele ja seriaalide vaatamisele toob ta välja veel terve rea ideid, kuidas keeleõpe enda jaoks huvitavaks teha:
  • kui sa ei viitsi kirjutada uusi sõnu üles vihikusse, kasuta selleks mõnda head telefonirakendust
  • kui sind ei paelu igavad õpikutekstid, leia sellised materjalid, mis sind ka sisu poolest kõnetavad
  • kuula uues keeles podcaste või audioraamatuid, et arendada oma kuulamisoskust
  • kasuta iga võimalust, et harjutada oma rääkimisoskust nendega, kes räägivad sinu poolt õpitavat keelt emakeelena

“Polüglotid ei ole teistest andekamad”, väidab Lýdia. Nad lihtsalt oskavad teha keeleõppe enda jaoks nii põnevaks, et uue keele selgeks saamine juhtub justkui iseenesest. Tõsi, see kõik võtab aega – päris paari kuuga uut keelt täielikult ei omanda, küll aga on võimalik selle ajaga märkimisväärselt paremaks saada küll. Oluline on lihtsalt varuda veidi kannatust ning võtta asja mõnuga.

Ehkki tema sõnul on võimalik keelt selgeks saada ka täiesti iseseisvalt õppides, on see hea keeleõpetajaga veelgi tõhusam. Individuaalõppe korral saab keeleõppematerjalidena kasutada neid tekste ning video- ja audiomaterjale, mis sind ka isiklikult või tööalaselt paeluvad. Lisaks sellele oskab keelekoolitaja anda sulle head nõu, kuidas keeleõpet oma igapäevasesse era- ja tööellu kõige tõhusamalt integreerida ning muidugi julgustada sind uut keelt juba esimesest keeletunnist peale kasutama.

Tutvu Keelestuudio keeleõppe võimalustega siin ja võta meiega ühendust info@keelestuudio.ee